Bilebilen

Başlangıç / Dini Konular / Regaip kandilinin fazileti nedir

Regaip kandilinin fazileti nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Regaip kandilinin fazileti ve önemi
Regaip gecesi üç ayların ilki olan recep ayının ilk önemli gecesidir. Bu gecede insanlar dua ederek günahlarından arınmayı diler. Yüce Rabbimiz gönülden ettiğimiz bu duaları geri çevirmez
Regaip kandili

Regaip gecesi Recep ayının ilk Cuma gecesidir ve Regaib Kandilidir.Bu özel gecede Allahü Teala(c.c) mümin kullarına ragibetler,yani ihsan ve ikramlar yapar. Bu gecede yapılan dualar reddedilmez ve namaz ,oruç sadaka gibi ibadetlere kat kat sevap kazanılır.Bu gece hürmet edenler affedilir.
Recep ayının her gecesi kıymetlidir.Her Cuma gecesi de değerlidir.Bu iki kıymetli gece bir araya gelince daha da kıymetli olmaktadır. Hadis-i Şeriflerde buyrulmuşturki; Recep ALLAH (c.c) tealanın ayıdır.Recep ayına ikram edene,saygı gösterene,ALLAH (c.c) dünyada ve ahirette ikram eder. Recep ayının ilk Cuma gecesinin ihya edene,saygı gösterene,ALLAH (c.c)ü teala kabir azabı vermez.Dualarını kabul eder. Yalnız yedi kimseyi affetmez ve dualarını kabul etmez.
1) Faiz alan veya veren
2)Müslümanları aşağı gören
3)Anasına babasına eziyet eden ve karşı gelen evlat
4) Müslüman olan ve dinin emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın
5) Şarkı ve çalgıcılığı sanat edenler
6)Livata ve zina edenler
7)Beş vakit namaz kılmayanlar

Bunlar, bu günahlardan vaz geçmedikçe,duaları kabul olmaz.
Peygamber efendimiz,recep ayındaki ibadetlerin faziletini anlatıyordu.Yaşlı bir zat ”Ya Resulallah Recep ayının tamamını oruçlu olarak geçirmeye gücüm yetmez.”deyince Peygamber efendimiz buyurduki: ‘’Sen Recep ayının birinci,onbeşinci,ve sonuncu günleri oruç tut.Hepsini tutmuş sevabına kavuşursun.Çünkü sevaplar on misli ile yazılır.Fakat,Recep-i şerifin ilk Cuma gecesinden gafil olma’’.. Rahmeti gazabını geçen Yüce Rabb’imizin hayır ve bereketini, af ve mağfiretini yağmur gibi üzerimize yağdırdığı bu mübarek geceyi fırsat bilip tevbe, dua ve niyaz ile geçirmeli; bu ilâhî ziyafetten faydalanmak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. İnsanların bir yıl içerisindeki rızıkları, zengin veya fakir olacakları ve ecelleri gibi mühim hususlar o gece içerisinde meleklere bildirilir. O geceyi ibâdet ve tâatla geçirmek ve nafile namaz kılmak sevaptır. Nitekim Peygamber Efendimiz bu geceyi ibadetle geçirmiş ve dua etmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Evlilik ile ilgili ayetler ve hadisler konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

İnsan Allah katında nelerden sorumludur

Sponsorlu Bağlantılar İnsan Allah katında Dini inanışından, Yaptığı ibadetlerinden, Davranışlarından ve Ahlakından sorumludur. Sponsorlu Bağlantılar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.