Bilebilen

Başlangıç / Eğitim Dünyası / Ekolojik dengenin bozulmasının canlılar üzerindeki etkileri nelerdir

Ekolojik dengenin bozulmasının canlılar üzerindeki etkileri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Ekolojik dengenin bozulmasının canlılar üzerindeki etkileri

Ekolojik dengenin bozulmasının canlılar üzerindeki etkileri

Ekolojik dengenin bozulması çevrenin yapısının bozulmasına neden olur. Madde döngülerinin oluşması zorlaşır. Döngülerin olmaması doğanın enerjisinin azalmasına neden olur. Bu sebepten bazı varlıkların azalmasına ve bazı varlıklarında yok olmasına neden olur.
Coğrafyanın değişmesi: Toprakta oluşan tahribat sonucu bitkiler azalır. Bitkilerin azalması kuraklığı beraberinde getirir. Hayvan türleri azalır sulak araziler kurur.
İklimin değişmesi: İklim şartlarının değişmesi yaşayan hayvan ve bitki türlerinin azalmasına ve yok olmasına neden olur.
Erozyon oluşması: Toprak canlılar için en önemli yaşam kaynağıdır. Verimli toprakların azalması tarımdaki verimliliği etkiler.
Su kaynaklarının azalması: Ekolojik dengenin bozulması yağmurların azalması sonucu kuraklık başlar. Nehirler ve göller kuruyarak çölleşme başlayacaktır.
Enerji kıtlığı: Ekolojik dengede doğadaki her şey canlı ve cansız varlıklar birbirini tamamlar. Enerji kıtlığının azalması canlıların beslenmesini zorlaştırarak canlı varlığının azalmasına neden olacaktır.
Canlı çeşitliliğinin azalması: Ekolojik dengenin bozulması canlıların besin zincirini de bozar. besinlerin azalması kıtlığa neden olur. Buda canlıların azalmasına veya bazı türlerin yok olmasına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Ekolojik Dengenin Bozulmasının Sonuçları konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
ekolojinin canlılar üzerindeki etkileri, biyolojik ve ekolojik dengenin saglanmasinin canlilar uzerindeki etkisi, madde döngüsünün bozulması canlıları nasıl etkiler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Karikatür nedir özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Karikatür nedir Karikatür Bir olayın veya bir konunun komik ve gülünç bir şekilde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.