Bilebilen

Başlangıç / Öğrenci Soruları ve Cevapları / Omurgalı ve Omurgasız Hayvanlar

Omurgalı ve Omurgasız Hayvanlar

Sponsorlu Bağlantılar

Omurgalı ve Omurgasız Hayvanlar Nelerdir
Omurgalı ve Omurgasız Hayvanlara Örnekler

Hayvanlar omurgalı ve omurgasız olarak ikiye ayrılır. Vücutlarında kemikten ve kıkırdaktan oluşan iskelet yapısına sahip hayvanlar omurgalı olup, bu yapıya sahip olmayan hayvanlarda omurgasız hayvanlar sınıfına girmektedir.

Omurgalı Hayvanlar

Omurgalı hayvanlar en gelişmiş canlılardır. Omurga, iskelette sırt ortasından kuyruk sokumuna kadar uzanan bir yapıdır. Omurgalı hayvanlar basitten karmaşığa doğru beş gruba ayrılır, balıklar, kurbağalar, sürüngenler, kuşlar ve memeliler, balıklar

Memeliler: Memelilerin vücutları kıllarla kaplıdır. Doğurarak çoğalırlar, yavrularını süt ile besler ve yavrularına bakarlar. Suda yaşayan memeliler de dahil olmak üzere tüm memeliler akciğer solunumu yaparlar. Memeliler, omurgalı hayvanların en gelişmiştir. Yarasa, ornitorenk, balina ve yunus memeli canlılar arasındadır.

Balıklar: Genellikle tatlı ve tuzlu sularda yaşarlar. Solunumu solungaç yardımı ile yapar ve yüzgeçlerinin yardımıyla hareket ederler. Vücutları koruyucu pullarla kaplıdır. Genellikle yumurtlayarak çoğalırlar.

Kurbağalar: Hayatlarının bir bölümünü suda, bir bölümünü ise karada geçirirler. Arka ayakları uzun ve perdeli, derileri ise nemli ve kaygandır. Akciğer ve solungaçları yardımıyla deri solunumu yaparlar. Hem etle, hem de otla beslenirler. Kurbağalar yumurtlayarak çoğalırlar. Zararsız kurbağaların yanı sıra, zehirli kurbağalar da bulunur.

Sürüngenler: Sürüngenlerin çoğu karada yaşar ama suda yaşayan türleri de vardır. Gövdeleri genellikle uzundur ve sürünerek hareket ederler. Vücutları pul veya kemik tabakayla kaplıdır. Tüm sürüngenler akciğer solunumu yapar. Sürüngenler arasında; yılan, kertenkele, kaplumbağa ve timsah sayılabilir. Genellikle yumurtlayarak çoğalırlar.

Kuşlar: Vücutları tüylerle kaplıdır. Vücut sıcaklıklarını tüyler sayesinde korurlar. Kuşların gaga ve ayak yapıları beslenme şekillerine ve yaşadıkları yerlere göre farklılık gösterir. Bazı kuşlar kanatları olmasına rağmen sınırlı şekilde uçarlar. Bu kuşlar arasında; penguen, tavuk, hindi ve deve kuşu sayılabilir. Yumurtlayarak çoğalırlar.

Omurgasız Hayvanlar

Omurgasız hayvanların vücutlarında bir iskelet bulunmaz. Omurgaları da yoktur. Omurgalı hayvanlara oranla çok basit canlılardır. Karada ve suda yaşarlar.

Omurgasız hayvanlara örnekler: Sürüngenler, Solucanlar, Yumuşakçalar,Eklem bacaklılar, Sölenterler ve derisi dikenli olan canlılardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Osmanlı devletinin balkanlarda uyguladığı iskan siyasetinin amacı,yöntemleri ve sonuçları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Yeniçeri Ocağının kaldırılmasına verilen ad nedir

Sponsorlu Bağlantılar Yeniçeri Ocağının kaldırılmasına verilen ada Vaka-i Hayriye denir. Sponsorlu Bağlantılar BilebilenÖnceki yazımız Hacda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.