Bilebilen

Başlangıç / Öğrenci Soruları ve Cevapları / Tuşlu çalgılar nelerdir

Tuşlu çalgılar nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Tuşlu çalgılara örnekler

Piyano: en çok bilinen tuşlu çalgıdır. Batı müziğinde temel enstrüman olarak karşımıza çıkar. 1700’lü yıllarda icat edilen bu müzik aleti aynı zamanda kimi incelemelerde vurmalı telli çalgı olarak da adlandırılır. Bunun nedeni çekiç mekanizması sayesinde tellerden ses çıkartıyor olmasıdır.
Org: İlk örnekleri su ile çalışan, tuşlu çalgıların atası konumundaki enstrümandır. Mısır kökenli olan bu müzik aleti devasa boyutları ile müzik enstrümanlarının en cüsselisi olarak karşımıza çıkar.
Kilise Orgu: Klasik orgdan farklı olarak hava mekanizması ile çalışan orgdur. Adından anlaşılacağı üzere kullanım alanı genel olarak kiliselerdir.
Akordeon: Körüklü bir mekanizmaya sahip olan enstrüman, elde edilen havanın telleri titreştirmesi neticesinde ses üretir. Kafkas müziğinin vazgeçilmezlerinden olan akordeon, batı dünyasında da sıklıkla kullanılmaktadır.
Melodika: Daha çok müziğe yeni başlayan ilköğretim seviyesindeki öğrencilerin kullandıkları bir müzik aletidir. Görüntü olarak flüte benzerlik gösterse de üzerindeki tuşlar ile farklılığını ortaya koymuştur. Hava mekanizması ile çalışır.
Midi klavye: Kendine özgü bir sesi yoktur. İçerisinde bulunan bilgisayar yazılımı sayesinde barındığı sesleri taklit eder. Daha çok aranje, mix gibi uygulamalarda kullanılmaktadır.
Klav­sen: Piyanonun atası olarak bilinen müzik aletidir. Her ne kadar piyanonun atası olarak bilinse de tuşlu olmaları dışında benzer yanı yoktur. Klavsen kendine özgü ses rengine ve çalış tekniğine sahip bir enstrümandır.
Vocoder: İnsan sesi simülasyonu için icat edilen ancak daha sonradan geliştirici firmalar tarafından üzerine tuş ilave edilerek enstrüman haline gelen müzik aletidir. Analog ve dijital olara iki tipi bulunur. Tercih edilen çeşidi elektronik olanlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Işık ve ses nasıl yayılır konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Hacda yapılan ibadetler ve görevler sırasıyla

Sponsorlu Bağlantılar Hacda yapılan ibadetler maddeler halinde Mikat denilen yerde ihrama niyet ederek ihramlıklar giyilir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.