Bilebilen

Başlangıç / Öğrenci Soruları ve Cevapları / Vurmalı çalgılar nelerdir

Vurmalı çalgılar nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Vurmalı çalgı isimleri nelerdir

Darbuka: Bazı yörelerde dümbelek olarak ta adlandırılmaktadır. Orta Doğu’da ortaya çıktığı sanılmaktadır. Bu bağlamda darbukanın kültürel bir müzik aleti olduğunu da söylemek mümkündür. Günümüzde özellikle düğün, sünnet ve nişan gibi etkinliklerde en fazla darbuka kullanılmaktadır.

Davul: Vurmalı çalgıların tarihçesine bakıldığında vurmalı ilk müzik aletlerindedir. Medeniyetler arasında kimi zaman davulun şekli değişse de aynı amaç ve aynı sesi çıkarmak için kullanılmaktadır. Bu müzik aleti sopa aracılığıyla çalındığı gibi el ile de çalınmaktadır.

Bateri: Bateri de el ve ayaklar aktif bir şekilde kullanılır. Özellikle günümüzün popüler müziklerinden olan rock müzik içerisinde bateri vazgeçilemez müzik aletidir. Bu müzik aletini rahat çalabilmek adına çeşitli el ve ayal hareketi teknikleri geliştirilmiştir. Üçlemeler, altılamalar, dörtlük ritimler, sekizlikler ve onaltılıklar gibi tabirlerin büyük bölümü bateri çalma teknikleri için kullanılır. Sitem içerisinde yer alan savuları çalmak için kullanılmakta olan sopalara baget denilmektedir.

Def: Geçmişi çok eskilere dayanan def, tahta kasnağın üst kısmına deri gerilmesi ve sonrasında parmak vuruşları ile ses çıkarması sağlanan bir müzik aletidir. Müzik dünyasında meydana gelen değişimler defin de yapısını etkilemiş ve günümüzde sadece metalden yapılmış olan defler yer almaya başlamıştır.

Zil: Vurmalı çalgılar kategorisinde en fazla ses gürlüğüne sahip çalgıdır. Yuvarlak olarak yapılmış ve dairelerin ortasında tutmak için deri tutamaklar kullanılır. Çalan kişi sesin gürlüğünü köşelere veya ortaya vurarak sağlamaktadır.

Bongo: Güney Amerika ve Afrika kökenli bir çalgıdır. Latin karakterli bir perküsyon olan bongo, 19 ve 21 cm çaplarında ve alta doğru yaklaşık 25 cm uzayan iki çemberin yüzeylerine gerilen deriden oluşmaktadır. Çemberler birbirlerine bağlıdır. Genellikle diz üstünde ya da dizlerin arasına yerleştirilerek çalınırsa da, metal bir ayağa sabitlenerek ya da farklı uygulamalarda kullanıldığı da görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Tuşlu çalgılar nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
vurmali calvilar kaca ayrilir
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Hacda yapılan ibadetler ve görevler sırasıyla

Sponsorlu Bağlantılar Hacda yapılan ibadetler maddeler halinde Mikat denilen yerde ihrama niyet ederek ihramlıklar giyilir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.