Bilebilen

Başlangıç / Sağlıklı Yaşam / Sigaranın zararları nelerdir

Sigaranın zararları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Sigaranın sağlığa zararları
İnsan sağlığına binlerce zarar veren sigarayı bırakmak için yardım alabilirsiniz.
Cilt
Sigara içen bir insanın cildi, normalden 2 kat daha hızlı kurur ve buruşur. Sigara içenler ilerleyen yaşlarda yaşıtlarına göre çok daha yaşlı gözükürler.

Dişler
Sigara kullanımında –özellikle uzun ve orta dönem- diş eti hastalığı riski, sigara içmeyen birine göre %70 daha fazladır. Özellikle sık sık oluşan diş eti rahatsızlıkları, diş ve çene bölgesinde kistlere ve ağız kanserine yol açabilir. Sağlıksız diş etleri sebebiyle dişler dökülebilir. Ağızdaki tat olma hissi büyük ölçüde azalır. Yapılan araştırmalarda, sigarayı bırakan insanlar, birkaç hafta sonra yiyeceklerden çok daha fazla tat aldıklarını ifade etmişlerdir.

Kalp
Sigara kalbe giden damarları oldukça hızlı bir şekilde tıkar. Kalbe gelen ve giden damarların daralmasıyla birlikte kalp olağandan çok daha fazla çalışır ve kriz riski artar. Damar hastalıkları zamanla kangrene yada burger’a sebep olabilir.

Beyin
Sigara içen insanların beyin kanaması riski %50 daha fazladır. Bunun sebebi beyinin yeterli miktarda oksijenle beslenemeyip, beyine gelen damarlarda oluşan daralma sonucu beyinde oluşan baskıdır.

Cinsellik ve Üreme
Sigara içen kadınlarda hamilelik zorlaşır. Düşük riski oldukça artar. Erken doğum ise en beklendik senaryodur. Rahim ve yumurtalık kısırlığı ile erken menopoz ve rahim kanseri riski oldukça yüksektir. Sigara içen erkeklerde ise sperm sayısı azalır. Spermlerin sağlıklı olmaması sebebiyle sağlıklı bir gebelik gerçekleşmeyebilir. İktidarsızlık, sigara içen erkeklerde normale göre %40 daha fazla görülmektedir.

Damarlar
Sigara, zamanla damarlarda daraltma ve tıkanıklığa sebep olur. Damar sertliğini hızlandırır. Damar tıkanıklığı ya da daralması sebebiyle kalp krizi sonucu doğurabilir.

Akciğerler
Şüphesiz, sigaranın ilk hedefi ağız, nefes borusu ve dolayısıyla akciğerlerdir. Akciğerlerde oluşan astım, kronik bronşit gibi rahatsızlıkların %80’i sigaradan kaynaklanmaktadır. Akciğerlerin süngerimsi yapısı sebebiyle toksik maddelerin çoğu burada toplanırlar. Akciğer kanserine yakalanma riski çok ama çok yüksektir. İstatistikler, akciğer kanseri vakalarının %95’inin sigara içtiğini ortaya koymuştur.

Gözler
Gözlerde katarakt veya geçici/kalıcı körlük meydana gelebilir.

Kemikler
Sigara tüm vücudu zehirlediği için kemiklerde bu durumdan nasibini alır. Kemik erimesi sigara içen insanlarda ve özellikle sigara içen kadınlarda çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Alkolün zararları nelerdir kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Kan bağışının toplum için önemi nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kan bağışı toplumda yardımlaşmanın önemini gösterir. Kan bağışında birey olarak huzurlu ve mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.